Поради невъзможност да се свържем с наследниците на Чавдар Мутафов публикуваме кратка критическа бележка за текста и цитати, опримеряващи изказаните в нея тези.
„Историята на един автомобил“ на Чавдар Мутафов
Произведението на Чавдар Мутафов „Историята на един автомобил“ е публикувано за първи път в сп. „Златорог“ (1933, кн. 1, 2 и 3). Следващата му поява е в знаковата за българския модернизъм книга на автора „Технически разкази“ (1944). Разказът се състои от две части, които са разделени на фрагменти. Творбата отразява промените в поетиката на Чавдар Мутафов от 1930-те години: обръщането към сюжета (но най-вече на делничния сюжет), иронизиращия опит за създаване на „реалистично“ повествование; вглеждането в различните социални роли на човека във всекидневието и др.
Тук ще бъдат изведени няколко важни за интерпретацията на машината момента:
Идиличната природна картина присъства в „Историята на един автомобил“ (1933), но възприемането на тази картина се оказва опосредствано от/огледано в машината, която е и основен ориентир за хода на времето:
„Идилията“ в този текст от „Технически разкази“ е представена като осъществяваща се през ироничната буквализация на тъждествеността в огледалното отражение на природата не другаде, а тъкмо върху повърхността на машината:
Така през 30-те години на ХХ век машината се представя като единствена опорна точка на носталгично регресивните сюжети, защото в модерния свят тя е и единственият възможен референт на надеждата за съответствеността на знака и значението. Но това е референт, който сам по себе си е неустойчив, подвижен, променлив. Затова и образът на машината в прозата на Мутафов преживява метаморфози. Нейната конструкция се „раздвижва“, „оживява“; превръща се в тяло, жизнено тяло, а самото тяло на човека започва да се приема като машина.[1] Машината метаморфозира до есенциален образ на живото същество.
Машината в „Историята на един автомобил“ на Мутафов се колебае между техническата придобивка и обикновената вещ, като нейната все по-висока усвоимост и употребимост от човека в делника позволява все по-лесното ѝ съотнасяне с живия организъм: „моторът беше топъл, сякаш дишаше“; „машината се бе прекатурила в дола с разпран корем“; „машината изглежда като труп, простряна върху криковете, с изтичащо масло от отворените кутии и безпомощно изпънати лостове и щанги“; „Автомобилът изглеждаше като болник“. Интересно е обаче, че машината се уподобява не на диво, а на домашно животно, извеждайки с това доминиращата позиция на човека и неговото съзнание за одомашнената и покорена другост.
Разглежданият текст на Чавдар Мутафов завършва с ирония към тематиката на класически образци на българския разказ, особено за характерните анималистични сюжети на Елин Пелин от началото на ХХ век и на Йордан Йовков от 30-те години на ХХ век:
В електронен вид текстът може да бъде открит в дигиталното хранилище на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, в дигитализираните книжки на сп. „Златорог“, 1933, кн 1, с. 7-20; кн. 2, с. 49-59; кн. 3, с. 120-134: http://www.nationallibrary.bg/wp/?page_id=294&lang=bg
Надежда Стоянова
[1] Интересно е тук да се спомене, че през 20-те и 30-те години в популярните четива по натурфилософия неведнъж се говори и за човешкото тяло като машина – подобни определения могат да се открият в статията на Стефан Консулов „Животът и материята“: „Наистина, моето тяло може да се сравни с една машина. В тялото постъпват горителни и градивни материали, извършва се градеж, разходват се материали за получаване необходимата енергия за живота и приходо-разходът на тази материя и енергия е съвършено точен“ (Консулов, „Човекът и загадката на живота“).