Фотография[1]
Думата фотография ще каже писание със светлина и ся употреблява да определява изкуството за вадение изображения чрез химическото действие на сълнечната светлина. Доказано е чрез разни опити, че в това изкуство не действува светлийт елемент на сълнечните лучи, но химическийт, и от това може да ся каже, че думата фотография или писание със светлина не е добре избрана за това изкуство.
До колкото ся знае, Девис у Англия знаял още на 1802 да вади изображения на хартия чрез действието на светлината, но неговите изображения наскоро изчезнували, защото той не знаял какви средства да употреби, за да ся предпазват изображенията от действието на светлината. По-после Ниепс и Дагерр, двама Френци, и Талбот, един Англичанин, обърнали вниманието си върху този любопитен предмет. За няколко време те работили отделно един от друг, и държали изкуството си тайно от народът. На 1829 Ниепс и Дагерр ся съдружили и почнали да работят заедно, но на 1833 Ниепс умрял, и Дагерр останал да ся труди самичък. На 1839 той за пръв път показал на публиката изображения, които тогава приели името Дагерреотипи, в чест на името му; това име носят те и до днес, ако в изобретението им да са работили и други лица. Дагерр държал изкуството си тайно, но наскоро Френското правителство го купило от него. По-после в това изкуство са станали някои усъвършенствования. Вадение изображения по Дагерровът способ ся нарича Дагерреотипия. Фотография и Дагерреотипия понякога са ся наричали Илиография, писание със слънце, която дума може би да е по-уместна и за двата способа.
Ний ще дадем вкратце едно изложение за как ся вадят изображения и по двата способа. Ще споменем първо, че машините, които ся употребляват за вадение изображения в това изкуство, не са друго освен малки тъмни стаички, в които чрез стъклени лензове (лещи) ся пущат да влязват сълнечни лучи.
Следующийт е способът за вадение дагерреотипи.
Понеже бромът е по-чувствителен на слънчевите лучи от йодийт, то понякога ся употреблява бромисто сребро вместо йодисто. При това, за да ся впечатят изображенията по здраво и да им ся дадат по-приятно шарове, понякога не ся потопяват в разтвор от златни соли.
Това вкратце е способът, по който ся вадят дагерреотипи. Изображенията, тъй извадени, са много красни, но по този способ ся вади само едно изображение, понеже от сваленийт първообразен образ не могат да ся вадят после други.
Сега ще поговорим за способът, по който изображения ся вадят на хартия.
Талбот е бил пръв да извади трайни изображения на хартия, и по тази причина това изкуство понякога ся е наричало Талботипия. Изпърво Талбот потопявал обща бяла хартия в разтвор от проста сол, и, като я оставял да изсъхне, после омивал едното ѝ лице с разтвор от азотнокисел окис от сребро (джендем таши). Тази работа той вършил в тъмна стая и сушил хартията на огън. Тогава я турял под някое ваяние или под някой лист от дърво, и я оставял на слънцето за половин час, през което време ся изображавал предметът на хартията с обърнати шарове. После потопявал изображението в разтвор от сол, за да ся впечата здраво и да ся не поврежда от светлината. От онова време насам са станали доста усъвършенствования в това изкуство. Следующийт е способът, който днес въобще ся употреблява.
(Албуменът ся приготвя за тази работа, като ся бие белтък от яйца с йодист потасиум. Смес от коллодион ся приготвя, като ся стопи пушечен памук в етир, и ся сипе в него йодист потасиум. Пушечен памук, пак, е едно запалително вещество, което ся приготвя, като ся потопи памук в слаба азотна кислота (кезаб) и симпурна кислота (витриол, зача), и тогава ся оставя да изсъхне).
Текста подбра, обработи и подготви за публикация Владимир Игнатов.
[1] Неподписан материал във в. „Зорница“, I, 41, 8 октомври 1876, с. 162–163.